Olimme ehtineet käymään Panamassa jo San Blas -saaristossa ja Bocas del Toro -saaristossa. Panamassa halusimme kuitenkin tutustua myös käsittääksemme varsin paljon mielipiteitä jakavaan Panama Cityyn (lähinnä vanhan kaupungin alueeseen) sekä tietysti Panaman kanavaan.





Ristiriitainen Panama
Ylipäätään Panama tuntuu jakavan mielipiteitä varsin paljon. Meidän niukat kokemukset maasta ovat kuitenkin pelkästään positiiviset. Kävimme matkallamme Panaman lisäksi vain Costa Ricassa ja nämä kaksi maata yhdessä Belizen kanssa muodostavat Väli-Amerikan selvästi kalleimman kolmikon, ja että kontrasti muihin maihin on varsin iso.
Olemme yleisesti lukeneet, että panamalaiset ihmiset olisivat epäystävällisiä. Tämä ei meidän kokemuksen mukaan pitänyt lainkaan paikkaansa. Ainakin paikalliset ihmiset, keiden kanssa Marika vähäisellä espanjallaan jutteli minun hymyillessä vieressä, olivat äärettömän ystävällisiä.





Panaman kanava
Panama Cityn alueella suurin mielenkiinnonkohteemme oli Panaman kanava. Olimme joitain kuukausia aikaisemmin käyneet Vääksyn kanavalla Asikkalassa, joka sekin oli vaikuttava. 82 kilometrin mittainen Panaman kanava on kuitenkin aivan eri mittaluokan rakennelma.
Panaman kanava yhdistää kaksi valtamerta, Atlantin ja Tyynenmeren toisiinsa. Kanavaa avattiin ensi kertaa liikenteelle vuonna 1914. Se oli todella merkittävä oikoreitti laivoille, sillä ilman kyseistä kanavaa laivat joutuisivat kiertämään liikennöidessään merten välillä koko Etelä-Amerikan aina myrskyisen Kap Hornin ympäri.
Wikipedia kertoo, että vuonna 1914 kanavan läpi kulki tuhat laivaa. Vuonna 2008 määrä oli kasvanut 14 000 tuhanteen, ja kaikkiaan 815 000 alusta on kulkenut kanavan läpi (vuoteen 2008 mennessä). Tämän päivän luku lienee miljoonan luokkaa.


Kaikessa komeudessaan kanava oli kuitenkin hieman pettymys. Taksilla pääsimme sinne kätevästi, ja oli hieno päästä näkemään kanava. Olimme paikalla sen aukeamisaikaan ja näimme opastuksen kera yhden laivan kulkevan kanavan läpi. Tämän jälkeen muita laivoja ei enää näkynyt. Kun tiedustelimme, että mahtaako muitakin laivoja vielä kulkea kanavan läpi, niin saimme vastauksen, että iltapäivällä kello 14-15 aikaan tulee seuraava laiva toiseen suuntaan. Voi olla, että tammikuun puoliväli oli huono aika tässä mielessä. Kovin kauaa aikaa emme joka tapauksessa Panaman kanavalla viettäneet.

Panaman vanhakaupunki
Panaman vanhakaupunki eli Panama Viejo sen sijaan tuntui varsin kiinnostavalta. Ensinnäkin kävin useassa kirkossa, jotka olivat todella hienon näköisä niin ulkoa kuin sisältäkin. Tällä kertaa Marika oli Panamassa epäonninen sairastelun vuoksi. Sen vuoksi kiersin kaupungissa itsekseni parina päivänä. Onneksi Marika sairastui Panama Cityssa aivan matkamme lopussa, niin sairastelu ei päässyt pilaamaan matkaa tai haittaamaan retkiä kiinnostavimpiin kohteisiin.







Kävimme Marikan tervehdyttyä yhdessä myös kaupungin kuuluisilla kalamarkkinoilla (Mercado de Mariscos). Kävimme paikalla kuitenkin vasta iltapäivällä, jolloin viimeisimmät kojut olivat korjaamassa pöytiään pois. Muutamaöia mielenkiintoisia mereneläviä pääsimme kuitenkin näkemään.
Olisin mielelläni syönyt katkarapucevicheä kalamarkkinoiden yhteydessä olevassa ravintolassa. Katkaravut olivat kuitenkin kyseisen päivän osalta loppuneet, jonka vuoksi päätimme jatkaa matkaa, ja syödä päivällisemme muualla.





Coca Cola Cafe
Hauska nähtävyys Panama Viejossa on myös Coca Cola Cafe. Tuntuu sekin jakavan mielipiteitä aivan kuten koko Panama, mutta me pidimme paikasta. Englantia ei kovin hyvin osattu, mutta palvelu oli ystävällistä ja tarjoiltu paikallinen ruoka varsin maukasta.
Paikkaa pidetään Panaman vanhimpana ”kahvilana”, ja paikalla ilmeisesti on enemmän tai vähemmän historiaa Coca Colan kanssa. Ainakin se taitaa olla ainoa paikka maailmassa, jolle Coca Cola yhtiö on antanut luvan käyttää nimeään ja logoaan.




Mielestämme kannattaa ilman muuta käydä Panamassa ollessaan sen vanhassa kaupungissa. Vanhakaupunki soveltuu hyvin päämäärättömään kiertelyyn ja välillä voi pistäytyä jossain alueen useasta kirkosta.
Oletko sinä käynyt Panamassa?

Sinua saattaisi kiinnostaaa myös nämä:
36 Kommentit
Lähetä kommentti
Seuraa meitä sosiaalisessa mediassa
Matkakuume nousi hetkellisesti vaarallisiin lukemiin ja näyttääpä Panama Cityn vanhakaupunki ihastuttavalta värikkäine rakennuksineen. Onneksi reissu sinne ja naapurimaihin on suunnitelmissa. Hiukan arveluttaa reissaminen, koska kielten oppiminen ei ole ollut helppoa ja espanja ei kuulu niihin kieliin, joita osaisimme muutamaa sanaa enempää. Onneksi ohjelman suunnittelussa ja joissakin varauksissa auttaa edelleen matkailualalla toimiva tuttava.
Jee, kiva kuulla Eila, että matkakuume nousee. Vaikka Väli-Amerikassa ei kovinkaan paljon puhuta englantia, ovat ihmiset meidän kokemuksen mukaan hyvin ystävällisiä ja elekielellä pärjää myös hyvin. Kannattaa myös ladata esimerkiksi Google translate ja offlinekäyttöä varten englannin ja espanjan kielet, sekin auttaa eteenpäin.
Kuulun niihin, joilla Panamasta on huonoja kokemuksia. Olisikin mielenkiintoista palata sinne joskus ja katsoa, miten asiat ovat muuttuneet vuosien saatossa. Luultavasti matkaan sinne joskus uudelleen veljen kanssa, jolloin kokemus lienee erilainen. Olin viimeksi yksin, ja naisena koin todella paljon ahdistelua ja epäasiallista käytöstä. Tämä oli yksi syy, miksi en viihtynyt.
Aloin myös olla parin kuukauden reppureissaamisen jälkeen melko uupunut, joten en jaksanut hirveästi tehdä mitään. Esimerkiksi vanhakaupunki jäi kokonaan käymättä, sillä sain käytyä vain vanhemmassa vanhassakaupungissa, Panamá Viejossa. Siellä oli ihan kivaa, ja koska olin maassa sen 500. juhlavuonna, oli kiinnostavaa nähdä perinteisiä tanssiesityksiä ja muuta kulttuuripuolta.
Kokemuksesi on varmasti Cilla Maria ollut hyvin erilainen. Me yövyimme vanhassakaupungissa, joten siellä oli helppo kierrellä Mikon yksin ja meidän yhdessä, kun aloin toipumaan.
Myös tuo reissuväsymys vaikuttaa paljon. Muistan, kun yksin reissasin Japanissa. Loppuvaiheessa en jaksanut enää kiertää niin paljon, vaan alkuillasta vetäydyin hotelliin – vaikka kohteissa ei ollut mitään vikaa.
Väsymyksellä oli varmasti osansa. Nyt kun olen viime aikoina lukenut teidän Panama-postauksia, on kiinnostus uusintavisiittiin nostanut päätä ihan eri lailla. Luultavasti voisimme käydä siellä sitten kun edistymme joskus Kolumbiaan asti. Myös Panaman rantakohteet kiinnostaa nykyään. Edellisestä Panaman reissusta on 5 vuotta, joten olen itsekin muuttunut matkailijana ja tiedän, mitä reissuilla haluan tai on fiksua kokea.
Niinpä, sitä oppii tuntemaan itseään paremmin ja toisaalta myös muuttuu ihmisenä. Myös eri elämäntilanteiden mukaan toive matkan sisällöstä voi vaihdella, vaikka kiinnostuksen kohteet pysyisivätkin samana. On kiva kuulla, että aiemmista kokemuksistasi huolimatta kiinnostus Panamaa kohtaa on herännyt. Veljesi kanssa uusintareissusta tullee ihan erilainen kokemus.
Minulle Väli-Amerikan maat ovat enimmäkseen tuntemattomia. Listalla on mm. Costa Rica ja Belize (parin vuoden päästä saattaa jo olla mahdollista), ja nyt myös Panama alkoi kiinnostamaan. Alue on historiallisesti hyvin merkittävä monessa mielessä, ja vanhassa kaupungissa olisin käynyt ilman muuta. Myös paikallisiin makuihin olisi kiva tutustua, erityisesti sen takia, että ruokavalio näyttää olevan hyvin merenantipainotteista.
Oi, tuleva matkasi kuulostaa Nadine todella kivalta. Toivottavasti se toteutuu tuolloin parin vuoden päästä. Mikko oli myös tyytyväinen, kun sai usein ruoaksi katkarapuja sisältävän annoksen.
Nuorimmaisemme bestis palasi juuri vaihto-oppilasvuodeltaan Panamasta. En ole vielä nähnyt. Pitääpä kysäistä häneltä kävikö Cokis paikassa. Itse kanava ei oikein kiinnosta, joten en sinne varmaan viitsisi reissua tehdä
Olipa sattuma. Nyt voit kysellä häneltä viimeisimpiä kokemuksia Panamasta. Vaihto-oppilasvuoden aikana pääsee näkemään ja kokemaan paljon.
Koska suunnitteilla on ainakin parin vuoden sisään Panaman reissu, olen jo laittanut listalle noita teidän aiempia kohteita. Valmiiksi jo ajattelin, että sinne tylsään Panama Cityyn en kyllä mene, mutta niin se mieli muuttuu. Nimittäin tuo vanhakaupunki❤️ Sehän on ihan mun paikka vaellella ja ottaa kuvia ja nauttia tuollaisesta rappioromantiikasta ja katutaiteesta. Aaah! Kanava saattaa jopa jäädä mun listalta pois. Vaiko onko kuinka ylimielistä (hehe) jättää käymättä kanavalla, jos on jo huudeilla?
Hienoa kuulla, että Panaman reissu on tulossa! Siellä oli mukava pyöriä, ja kuvailla ympäristöä. Itseä ei-kiinnostavat kohteet vain pois! Kanava ei tosiaan oikein näitäkään säväyttänyt, mutta toisaalta, eipä se kovin paljoa aikaakaan vienyt. Taksi hotellilta ja takaisin ei myöskään maksanut mahdottomia. Julkisillakaan meno ei kohtuuttoman vaikeaa olisi..
Ristiriitainen kuvannee Panamaa erinomaisesti. Tuntuu, että se jakaa mielipiteet aika jyrkästi; joko siitä pidetään paljon tai ei yhtään.
Kiva kuulla teidän kokemuksia sekä nähdä mielenkiintoisia kohteita 🙂 Esim. tuo Cokis-kahvila. En ole koskaan kuullutkaan moisesta!
Minulla ei ollut alkuun vakuuttunut olo Panama Citystä. Siihen vaikutti varmaan osaltaan se, että olo oli vielä heikko, kun lähdin Mikon kanssa ekoja kertoja kiertelemään vanhaakaupunkia. Olihan siellä viehättäviä paikkoja. Kokonaisuudessaan tykkäsin Costa Ricasta ja sen luonnosta enemmän.
Olemme käyneet Panama Cityssä kahdesti ja toisella kertaa siellä silloin asuneiden ystäviemme luona ja kanssa. Sen myötä kanavallakin on tultu käytyä kahdesti, mutta muuttuuhan sekin, uutta isompaa väylää ei ensimmäisellä kerralla vielä ollut vanhan rinnalla.
Ystäviemme mukaan, tosin siitä nyt on jo joitakin vuosia, kaupungin hienoinen ongelma on, että sinne on houkuteltu amerikkalaisia erilaisilla eduilla asettumaan eläkevuosikseen. Ovat sitten ostaneet isojen pilvenpiirtäjien verran asuntoja, jotka ovat kuitenkin eläkkeelle jääntiä odotellessa ison osan vuotta tyhjinä ja tyhjien talojen äärellä ei sitten ole palveluitakaan kun ei ole asiakkaita.
Ystävämme olivatkin nähneet erityisesti vaivaa ja etsineet vuokraamansa talon paikallisten asuttamalta alueelta, jotta talon lähistöllä olisi sitten elämää ja palveluita.
Parin lyhyehkön vierailun kokemuksella, hyvissä hotelleissa asuen, kaupunki ei mielestäni ollut mitenkään paha rasti – ehdoin tahdoin huonoille alueille ei tietysti kannata hakeutua, Panamassakaan.
Muistan Pirkko lukeneeni sinun jälkimmäisestä Panaman matkastasi. Miten hienoa, kun tuttunne asuvat Panama Cityssä ja pääsitte myös heitä tapaamaan ja saitte vinkkejä. Huomasin matkallamme tienvarsilla mainoksia, jotka houkuttelivat muuttumaan Panamaan.
Tuo on totta, että erilaisilla valinnoilla saa kaupunkikohteesta hyvin erilaisen kokemuksen.
Panamasta ja erityisesti Panama Citystä on jäänyt mielikuva että se on vain hyvä välilasku etappi matkalla muualle Keski- tai Etelä-Amerikkaan eikä niinkään turisteja puoleensa vetävä kohde.Panamasta tulee myös mieleen veroparatiisit ja niillähän maa taitaa kanavan lisäksi saada tulonsa sekä maahan muuttavilta ”veropakolaisilta”.
Teiden varsilla näkyikin kylttejä, joissa houkuteltiin verohelpotuksin muuttamaan Panamaan.
Panamassa on kuitenkin kiinnostavaakin nähtävää. Viihdyimme Bocas del Torossa ja San Blasin paratiisisaaret ovat varmasti monen mieleen.
En ole käynyt Panamassa. Onko nuo alkupään kuvat Panaman vanhasta kaupungista myös? Kuvien perusteella näyttää kivalta.
Alkupään kuvat ovat vanhasta kaupungista nimenomaan. Paikka tosiaan on kivan näköinen, hieman rosoinen sopivalla tavalla, että on myös mielenkiintoinen.
Onpa kivoja kuvia taas kerran. Harmi, että Marika sairastui, eikä päässyt täysillä tutustumaan Panama Cityyn.
Joskus miettii, miksei Suomessakin voisi olla tuollaisia iloisen värikkäitä taloja, mutta sitten kun kuvittelee ne pimeään ja sateiseen marraskuun päivään, niin eihän se oikein toimi… Mutta tuollaisia muraaleja toki voisi olla enemmänkin myös meillä.
Jälleen kerran mietin johtuuko turistien ajatus epäystävällisistä paikallisista kielitaidottomuudesta? Jos ei kukaan puhu englantia (kun espanjaa puhutaan maailmassa paljon enemmän), niin nopeasti leimataan tylyiksi turisteja kohtaan. Teillä varmasti Marikan (vaikka sitten vähäinenkin) espanjantaito on auttanut ”lämmittämään” paikalliset.
Tuliko missään vaiheessa turvaton olo? Vai oliko epämääräiset, kauempaa kierrettävät alueet tiedossa / onko siellä sellaisia?
Kiitos kivasta kommentista Menninkäinen. Sairastumisesta huolimatta olin tyytyväinen, että se osui Panama Cityn kohdalle, ja pääsin nauttimaan Panaman ja edellisen maan Costa Rican luontokohteista, jotka olivat minulle ne tärkeimmät tällä matkalla.
Meillä ei ollut missään vaiheessa mitään hankaluuksia tai ikäviä tilanteita. Vanhakaupunki on paikoitellen rosoinen ja osa siellä olevista ihmisistä ilmeisen vähävaraisia, mutta kaikki suhtautuivat meihin ystävällisesti. Vanhassakaupungissa emme välttäneet mitään aluetta.
Mikko otti välillä kontaktia paikallisiin ja kysyi lupaa valokuvata, kun minä vielä heikkovointisempana saatoin istuskella penkillä kauempana. Kielimuurista huolimatta ei tullut vaikutelmaa epäystävällisyydestä.
Tässä on blogien suola: Vaikka matkakuume kohdistuu juuri sinne, mistä on lukemassa, ei välttämättä tarvitse kuitenkaan päästä kohteeseen itse. Minähän en millään enää tässä elämässä ehdi joka paikkaan ????
Kuvista päätellen näyttää ihan kivalta paikalta tämäkin. En ole lukenut niin paljon juttuja kohteesta, että tietäisin miksi se jakaa mielipiteitä. Turvallisuus?
Tuo on Raija aivan totta. Voi katsella kuvia ja lukea kiinnostavasta kohteesta ja nauttia siitäkin menemättä itse kohteeseen.
Panama Viejon sisällä oli paikoitellen hyvin erilaista. Oli siistejä alueita ja kauniita rakennuksia myymälöineen, hotelleineen ja ravintoloineen. Toisaalta lähettyvillä voi olla ränsistyneitä rakennuksia ja vähemmän varakkaita paikallisia viettämässä aikaansa. Toisaalta myös uuden keskustan pilvenpiirtäjät ovat näkyvissä. Kaupungista näkee jo lyhyessä ajassa erilaisia puolia.
Vanha kaupunki näyttää juuri siltä, että voisin viettää siellä päiviä kameran kanssa kierrellen ja kuvia ottaen!
Tekstin perusteella odotin myös jotain hieman muuta tuolta kanavalta kuin noissa kuvissa näytti. Aika tosiaan samantyylistä kuin Vääksyssä xD Tuntuu, että jokaisessa paikassa on aina joku ”must”-kohde, joka ei ihan sitten olekaan sitä mitä odottaa.
Joo, tuolla oli mukava käyskennellä ja kuvailla ympäristöä. Paikalliset eivät myöskään kieltäytyneet ikinä kuvista, vaan päinvastoin, halusivat, että otan kuvan.
No joo, en nyt ihan ymmärrä, että mahtoiko meille osua jokin huono päivä tai vastaavaa, vai mistä oli kyse. mutta. Vähän kylmäksi kyseinen vierailu kyllä tosiaan jätti.
Emme mekään nähneet kuin yhden laivan menevän sulkujen läpi. Olisi ehkä mielenkiintoisempaa olla itse siinä laivassa matkustajana. Panama City oli ihan mukava paikka, mutta espanjan kieli on kyllä tarpeen, vaikka vajavainenkin.
Joo, voisi tosiaan olla mielenkiintoista olla kyydissä, kun laiva kulkee sukujen läpi. Ja totta on, että espanjan osaaminen kyllä helpottaa, mutta ei se minusta aivan välttämätöntä ole – ja Google Translate kyllä tarvittaessa auttaa!
Panaman kanava on listalla kohteista, joissa haluan ehdottomasti vielä käydä. Haave olisi mennä koko matka laivassa.
Ihana kun parvekkeilla on joulukoristeita!
Panaman kanava oli meille vähän pettymys, kun laivoja ei läpi juuri mennyt. Kanavan läpi laivassa sen sijaan olisi mahtavaa, toivottavasti vielä joskus!
Olen kovasti pohtinut Panaman matkaa meille nyt lähtitulevaisuuteen ja siksi imenkin vinkkejä nyt kuin sieni. 🙂 Vanhakaupunki vaikuttaa tosi kivalta ja rosoisen kauniilta ja mieheni rakastaisi tuota kalatoria, hän kun on saarelta kotoisin jossa kalaa haetaan suoraan kalastajilta laiturilta tai itse kalastamalla kavereiden kanssa ja kalat voivat olla mitä erikoisempia. Itselleni ne ovat vain hienoja ja isoja tai pieniä kaloja, kun en kaloja sillä tavalla tunne. 😀
Tuo vanhakaupunki on loistava paikka majoittua, me ainakin tykättiin kovasti. Kalatorin yhteydessä taisi olla kaksikin ravintolaa, kala ja muut merenelävät lienevät tuoreita. Me oltiin valitettavasti paikalla vasta iltapäivällä, niin suurin osa päivän saaliista oli jo syöty.
Meillä on ensi keväälle yhtenä vaihtoehtona Panaman kanava mutta siis risteillen laivalla perille. Olipa kiva lukea ja nähdä vähän kuvia kaupungista. Koitteko, että se on kuitenkin suhteellisen turvallinen paikka? Ollaan vasta suunnitteluissa ihan alussa, joten katsotaan minne oikein joudutaan mutta Panama on kyllä ehdottomasti koettava joskus! Hyvä ettei Marikalla koko reissu mennyt pilalle! Matkalla sairastaminen on aina tosi ikävää.
Panaman kanava risteillen kuulostaa ihan todella hienolta! Me koimme kaupungin turvallisena paikkana, vaikka monenlaista kulkijaa sielläkin oli. Matkalla sairastaminen tosiaan on ikävää, mutta tuo oli kyllä paras hetki sille, jos sairastuu matkalla – mikään asia ei varsinaisesti edes peruuntunut!
Olimme Panama cityssä jonkunkin aikaa ennen Tyynenmeren ylitystämme. Menimme kanavasta veneellä läpi jouluaattona 2022. Olin haaveillut siitä ehkä enemmän kuin Kapu ja olihan se kokemus ainoana purjeveneenä ison rahtialuksen kanssa luukuissa. Ovet sulkeutuivat Atlantille ja avautuivat Tyynelle merelle.
Panama cityä tuli sitten ihmeteltyä taas muutama kuukausi. Käytimme paljon julkisia, vaikka taksitkaan eivät olleet mahdottoman hintaisia. Hassuin matka oli patjan kanssa metrolla kulkeminen.
Casco Viejo oli meidänkin mielestä ihan hirmu suloinen, vaikka sielläkin sai olla hieman varuillaan. Itse emme sitä olisi ehkä ymmärtäneet, mutta juuri tuosta Cokis baarista yhden korttelin päässä on alue jonne eivät mielellään turisteja päästä vaeltelemaan keskenänsä. Paikalliset pysäyttivät ja ehdottivat toista reittiä. Tätä tapahtui muutamalla muullakin alueella jossa kuljimme. Esim. tarkoitus oli mennä venetarvikeliikkeestä lähellä (400m) sijaitsevaan rautakauppaan. Moottoripyöräpoliisi pysähtyi kohdallamme ja kyseli mihin olimme menossa ja ilmoitti sitten kulkevan matkan kanssamme.
Näistä huolimatta, tai ehkä juuri siksi, että paikalliset olivat noin huolehtivaisia, ei meillä ollut koskaan turvaton olo. Ei edes silloin kun kuljimme kahdestaan ystävättäreni kanssa.
Vaikka lähtiessämme Panamasta luulimme, että olemme todella saaneet tarpeeksemme siitä.. vähän nostalginen olo tulee kyllä muistellessa. Kalatorin lounasta, hauskoja kohtaamisia paikallisten kanssa, Panamá cityn runsautta joka suhteessa.
Tuo kanavan ylitys kuulostaa mahtavalta! Teillä onkin kaupungista todella paljon kokemusta, parissa kuukaudessa ehtisi vaikka mitä. Ja kyllä, paikalliset tosiaan olivat ystävällisiä ja huolehtivaisia! Kiitos Vali, kun jaoit kokemuksianne, näitä on aina mieluisa lukea.