Kirjoitimme viime viikolla matkastamme Filippiinien Apo-saarelta Bohol-saarelle, ja siitä, kun kävimme snorklaamassa koko Bohol-saaren kuuluisimmassa paikassa Balicasag-saaren edustalla. Tällä kertaa vuorossa oli toinen kuuluisa paikka, Pamilacan-saari.
Venekyyti Pamilacan-saarelle
Hankimme edellisen Balicasag-retkemme hotellimme kautta. Sovimme hotellissamme, miltä kohdalta Alona-rantaa veneemme oli määrä lähteä, ja myös sen, että mihin aikaan retken olisi määrä lähteä. Kaikki käytännön asiat sujuivatkin sen kanssa oikein hyvin.
Olimme ajatelleet, että ottaisimme hotellimme kautta myös tulevan Pamilacan-retkemme, mutta Balicasag-retken jälkeen, kun saavuimme takaisin rannalle, veneemme kuljettaja kysyi, että olisimmeko kenties kiinnostuneita jostain toisesta retkestä hänen kanssaan. Sovimmekin Pamilacan-retken suoraan hänen kanssaan seuraavalle päivälle. Toisaalta näin saimme itsekin retken edullisemmin, ja toisaalta, myös veneen omistajalle jäi varmasti itselleenkin enemmän pesoja. Matkaa ”mantereelta” Pamilacan-saarelle on noin 15 kilometrin verran, ja matka-aika on vajaan tunnin / suunta.
Pamilican-saari on selvästi Balicasag-saarta suurempi ja siellä asuu reilut tuhat ihmistä. Näistä suurin osa harjoittaa käsittääksemme elinkeinonaan kalastusta. Snorklatessamme saaren edustalla näimmekin yhden kalastajan, joka esitteli komeaa kalasaalistaan. Kalastusta ei kuitenkaan harjoiteta enää nykyään suojelutoimenpiteiden vuoksi Pamilacan-saaren läheisyydessä, vaan kalastusmatkoilla käydään hieman kauempana.
Olimme edellisen retkemme jälkeen hieman korjailleet kameraamme, ja miettineet, että miten muutenkin saisimme sen toimimaan paremmin. Ja vaikuttikin siltä, että saimme sen toimimaan paremmin kuin edellisenä päivänä – vaikka ei se entisellään edelleenkään ollut. Erityisesti retken loppua kohden sama ongelma toistui eikä loppupäivän aikana kameralla olisi voinut ottaa lainkaan kunnollisia kuvia. Onneksi ei tarvinnut, sillä olihan meillä maanpäälisiin kuvauksiin omat kamerat ja objektiivit.
Kameran toimivuuden lisäksi jännitimme sitä, että mitenköhän pahasti taifuuni oli tehnyt tuhoja Pamilacan-saarella Balicasag-saaren tapaan. Tuhojahan oli syntynyt eri puolille Bohol-saarta, mutta ei kaikkialle.
Snorklaus Pamilacan-saarella
Pamilacan-saari ei onneksi tuottanut pettymystä. Pääsimme snorklaamaan saaren edustalla kahdessa paikassa, ensin ”Marine Sanctuaryssa” ja myöhemmin ”Coral Gardenissa”. Jo Marine Sanctuary oli huomattavasti hienompi kuin Balicasag.
Coral garden oli vielä tätäkin hienompi. Erityisesti sillä kohdilla korallit olivat erittäin värikkäitä ja hyvinvoivia.
Myös Pamilacan-saaren edustalla näimme lukuisia kilpikonnia, ja paljon värikkäitä kaloja. Samoin näimme jo Apo-saarelta ja Balicasag-saarelta tutun mustavalkoisen käärmeen (black-white banded sea snake), mutta ennen kaikkea olimme vaikuttuneita saaren upeista koralleista.
Myös kameramme toimi nyt huomattavasti edellistä retkeämme paremmin ja kuvat olivat huomattavasti onnistuneempia. Muutenkin olimme erittäin tyytyväisä retkeemme. Suosittelemme Alona-rannan edustalla majoittuvia valitsemaan ainakin toistaiseksi mieluummin Pamilacan-saaren kuin Balicasag-saaren, sillä korallit olivat tosiaan huomattavasti paremmassa kunnossa. Itse asiassa taifuunin tekemät tuhot olivat Balicasag-saarella sen verran huomattavia, että niistä toipuminen tulee kestämään minimissäänkin useita vuosia, todennäköisesti vielä huomattavasti kauemmin. Pamilacanille on toki pidempi matka, ja retket hieman kalliimpia, mutta taifuunin jälkeen emme itse lähtisi todennäköisesti Balicasag-saarelle lainkaan, mutta Pamilican-saari oli mahtava kokemus.
Olitko kuullut Pamilacan-saaresta aiemmin?
Sinua saattaisi kiinnostaaa myös nämä:
19 Kommentit
Lähetä kommentti
Seuraa meitä sosiaalisessa mediassa
Upeat, värikkäät korallit! Olipa hieno juttu, että saitte toisen retken järjestettyä noin kätevästi. Kameraongelmat ovat harmillisia reissussa, mutta erittäin hienoja kuvia saitte onneksi!
Pamilacanilla tosiaan oli upeat korallit. Kameraongelmat ovat tosiaan ikäviä reissussa, mutta aika vähällä ollaan selvitty. Viime kesänä järjestelmäkameramme hajosi Somerolla käydessämme ja toinen Washingtonissa Olympicin niemimaalla. Ostimme Anchoragesta Alaskasta sitten uuden ja toinen hajonnut saatiin onneksi korjattua.
En ole koskaan kuulllut tuosta saaresta,pitää ehkä kysyä maapurissa asuvalta Maryltä,filippiiniläinen joka hoitaa Alzheimeriin sairastunutta naista.
Upeita kuvia,ja hyvä että saitte lopulta kameran toimimaan paremmin,ja kuvat sen mukaisia.Olen kerran käynyt snorklaamassa upeassa paikassa,Bonairen saarella,jossa vedenalaiset näkymät olivat mykistävän upeita.Hyvää alkanutta vuotta teille????
Joo, se oli kyllä hyvä, että saatiin kamera toimimaan vähän paremmin, vaikka retken loppua kohden kosteutta alkoi kertymään enemmän ja enemmän. Karibialla ei varsinaisesti ollakaan snorklattu muualla kuin Kuubassa, mutta Panamassa Karibian puolella olemme parissakin paikassa. Bonaire voisi olla kiva paikka muutenkin, se kiinnostaa itseäni ns. ABC-saarista eniten. Hyvää alkanutta vuotta myös sinulle Jael.
Emoji muuttui kysymysmerkeiksi…
Siis mieletöntä. Tuollaisia koralleja ei oikein edes kuvittele missään enää näkevänsä. Ikimuistoinen reissu taas teillä!
Korallit Pamilacanilla tosiaan olivat todella upeita. Itselleni värikkäät korallit ovat vedenalaisessa maailmassa kaikkein hienointa, jota ei oikein voi edes käsittää, ellei itse tuollaisissa paikoissa ole ollut. Filippiinit ja Bohol oli miellyttävä kohde, sieltä on lähiviikkoina tarkoitus julkaista vielä jokusia juttuja.
Hienoa tuo merenalainen maailma! Nyttemmin tulee enää harvemmin sinne kurkistettua, mutta kauan kauan sitten snorklausretkellä Malediiveillä mietin kyllä pitkään, että tuo maisema, joka avautui saaren rannasta kun meren pohja lähti laskemaan alaspäin oli kyllä yksi kauneimpia mitä olen koskaan nähnyt!
Tietyissä paikoissa pinnan alla on aivan uskomattoman kaunista! Mekin olemme huomanneet, että usein noissa jyrkännekohdissa on kaunista korallia. Vaikka ette enää niin snorklaakaan, on onneksi tallella muistot.
Ihan tuntematon paikka minulle. Mutta olipa ihana nähdä hyvinvoivia koralleja ja muuta kaunista merielämää! Nuo merikäärmeet on hauskoja 🙂
Hyvinvoivaa ja runsasta korallia on ilo nähdä. Tällä Filippiinien matkalla kävimme muutamassa häkellyttävän upeassa snorklauspaikassa, Pamilican on yksi niistä.
Minä olen aina hieman kauhuissani, kun näen tuollaisen merikäärmeen. Lähden aina peruuttamaan. Kauniita merikäärmeet kuitenkin ovat. Nämä käärmekuvatkin (kuten nykyään pääosa muistakin vedenalaiskuvista) ovat siis Mikon ottamia.
Onhan tuo hienoa, kun saa snorklailla noin upeissa paikoissa! Kameran rikkoutuminen tai toimimattomuus tuo aina turhaa tressiä matkoilla, mutta onneksi on kuitenkin vedenalaisiin kuviin eri vehkeet kuin maanpäällisiin. Kaiken kaikkiaa mahtavalta vaikuttava paikka, ja itselle tuli kaupan päälle vielä hyvä mieli paikallisen kalastajan komeasta saaliskuvasta.
Korallit Pamilacanilla toden totta olivat upean värikkäitä. Kieltämättä itsekin tulimme hyvälle tuulelle miehen mainiosta kalasaaliista. Mikko on Suomessa kalastunut paljonkin, mutta reissussa emme ole kalastusretkille jostain syystä ikinä osallistuneet. Voisi olla hieno kokemus sekin.
Empäs ollut kyllä kuullut, ja hitsi miten valkoiset rannat siellä on! Ville on viime aikoina kovasti haaveillut paratiisirannoista (pakkasilla saattaa olla tekemistä asian kanssa…) joten ruvettiin nyt viimein säästämään hänen unelmamatkaa varten että pääsee Hawaijille. Saa nähdä kuinka kauan säästöprojekti kestää kun tässä on kaikkia muitakin suunnitelmia, mutta tavoite on viimeistään 2027 😀
Aika vaikuttavia muuten myös nuo korallikuvat!
Joo, tällaiseen vuodenaikaan sitä alkaa usein paratiisirannat kiinnostamaan. Me olimme Hawaijilla osana viime kesän Yhdysvaltojen matkaa. Hienoja paikkoja, mutta varsin kalliita kyllä. Olimme sekä Big Islandilla että Mauilla, ja tykättiin molemmista. Onko teillä jo niin paljon suunnitelmia, että olisitte tarkemmin saarta miettineet?
Kiitos näistä vinkeistä. Lähtö Boholiin pian ovella ja olen pohtinut eri vaihtoehtoja saariretkiksi.
Tämä juttu taisi ratkaista asian ????
Jes, kiva kuulla Anne. Meiltä olisi tulossa vielä ensi viikosta lähtien muutama postaus Boholista. Kierrettiin saarta kattavasti skootterilla ja siellä on mahtavia kohteita. Toivottavasti ehtivät tulemaan vinkiksi ennen matkaasi. Joka tapauksessa tuo Pamilican-retki kannattaa toteuttaa.
Bohol, kuten koko Filippiinit on hieno paikka ja maa! Meillä on Visayasilla ”kakkoskoti” Cebu Mactanilla. Sieltä hyvät yhteydet moniin paikkoihin. Paljon linkkejä ja Filippiineillä reissaavia löytyy ainakin ryhmissä Suomalaiset Filippiineillä yli 1000 jäsentä ja FILIPPIINIEN SUOMALAISET jossa alle 1/2 vähemmän. Jos et ole jo jäsenenä, niin lähetäppä pyyntö päästä mukaan näihin suljettuihin ryhmiin. Ps. Myös Mactanilta Maribagosta sukellus ja island hopping reissuja järjestellään lähisaarille. Moalboal, Malapascua ja Oslob varminpana kohteena JOS haluaa Whale shark watchingilla käväistä kokemassa.
Kiitos Leo kommentistasi ja vinkeistä. Meillä oli harkinnassa Oslobin valashaisnorklaus, mutta päätimme jättää sen väliin. Päädyimme tähän luettuamme, että valashaita ruokitaan ja näin niiden tavanomainen vaelluskäytös on muuttunut. Muutoin Filippiinien reissullamme oli useita upeita snorklauskohteita! Moalboalin sardiiniparvien näkeminen oli huikeaa, vastaavaa emme ole muualla kokeneet. Teillä on kakkoskoti hienossa paikassa.