Pressimatka Georgia Travel
Georgiassa riittää nähtävää monessakin mielessä. Siellä on rikas kulttuuri ja luontonähtävyyksiäkin on valtavasti. Näiden lisäksi ruoan ja juomankin vuoksi maahan kannattaa matkustaa. Nostamme tässä joitain kohokohtia näihin liittyen.
Hatšapuri
Ainakin suomalaisille georgialaisesta ruoasta tulee ensimmäisenä mieleen hatšapuri. Suomessa Haapasalon hatšapureja löytää useiden kauppojen pakastimista, ja niitä on muutaman kerran tullut testattua – ja ihan hyviä nekin ovat. Mutta ei niitä oikeastaan voi edes verrata tuoreisiin paikan päällä syömiimme hatšapureihin. Hatšapuria voisi kuvata juustotäytteeksi piiraaksi.
Hatšapureja on kuitenkin moenenlaisia. ”Tavallisessa” imeriretian hatšapurissa on (sulguni)juustoa taikinan sisällä. Jossain versioissa sitä sattaa olla myös piiraan päällä.
Adžarialainen hatšapuri lienee kuitenkin kaikkein kuuluisin. Siinä tuhdin, soikionmuotoisen juustolla täytetyn piiraan päälle ollaan vielä lisätty kananmuna ja nokare voita.
Oppaamme Georgiassa piti itse enemmän tavallisesta hatšapurista, sillä sitä on helpompi syödä. Ja kieltämättä tämä on totta, tavallisesta hatšapurista voi tuosta vain ottaa viipaleen, kun taas hatšapuri, jossa päällä on kananmuna, ei ole aivan yhtä helppoa syödä. Me pidimme molemmista todella paljon, ja suosittelemme kokeilemaan molempia, kun Georgiaan matkustaa.
Khinkalit
Toinen kuuluisa ruokalaji on khinkalit, jotka muistuttavat dumplingeja, mutta ovat huomattavasti suurempia. Täytteet vaihtelevat laidasta laitaan ja täyte voi olla kasviksia, lihaa tai sieniä. Khinkali kuuluu syödä niin, että otetaan ”juuresta” kiinni, ja puraistaan pieni aukko, josta sisällä oleva keitinliemi on mahdollista juoda/ryystää. Tämän jälkeen khinkali syödään lukuun ottamatta juurta.
Lisäksi saslikeja, eli erilaisia lihavartaita, oli tarjolla jokaisella lounaalla. Meidän syömämme olivat tavanomaisesti kanaa tai possua – molemmat todella herkullisia. Tarjolla oli usein myös erilaisia lihapatoja, kuten kana- tai lammaspataa.
Erilaisia kasvisruokia
Lähes poikkeuksetta lounaalla oli myös pkhalia, eli kasvistahnalajitelma. Tähän kuuluu tavallisesti punajuurta, vihreaa papua ja pinaattia.
Pkhalin yhteydessä tarjoiltiin myös nigvziani badrijaneja, tietynlaisia munakoisorullia. On hyvä huomata, että nämä sisältävät saksanpähkinää.
Myös salaattia oli aina tarjolla, joka useimmiten oli qartuli salati, eli tomaattia ja kurkkua, jossa usein oli pähkinää seassa. Lisukkeena lounaalla oli usein perunapaistosta.
Perinteiset juustot
Yksi mainitsemisen arvoinen erikoisuus on guda-juusto. Se valmistetaan tuoreesta lampaanmaidosta, jota kuumennetaan, juoksutetaan ja suolataan. Juustomassa pakataan lampaannahkaiseen säkkiin, jossa villa on sisäpuolella. Kypsytysaika hieman vaihtelee, mutta on yleensä 60–90 päivää. Guda on rakenteeltaan tiivistä ja hieman murenevaa, joka tältä osin muistuttaa hieman fetaa. Guda-juustoa syödään usein shoti-leivän kanssa. Juusto on varsin suolaista ja muutenkin voimakkaanmakuista.
Georgialaiset juomat
Juomista puhuttaessa ensimmäisenä on pakko mainita viini. Erityisesti maa tunnetaan punaviineistään, joiden valmistuksessa käytetään usein perinteisiä menetelmiä ja paikallisia rypälelajikkeita. Itse asiassa viininviljelyn ajatellaan alkaneen juuri Georgiassa noin 8000 vuotta sitten, joten maan viinintuotannolla on erittäin pitkät perinteet.
Georgian ainutlaatuinen valmistusmenetelmä perustuu käymisprosessiin, joka tapahtuu maahan kaivetuissa saviastioissa, ns. kvevri-astioissa. Tunnetuimpia rypälelajikkeita ovat ovat Saperavi, Mukuzani ja Kindzmarauli. Ikonisin ja omalaatuisin viini on kuitenkin meripihkanvärinen viini, jossa käytetään koko rypäle – kuoret, siemenet ja varret.
Me kävimme matkamme aikana kahdella viinitilalla, ensin Khareba wineryssa, joka oli todella suuri, ja jossa oli mittava tunneliverkosto (kokonaispituus 7,7 kilometrin mittainen) viinien valmistamiseen ja säilyttämiseen. Opaskierros oli mielenkiintoinen ja kerta kaikkiaan erinomainen.
Täällä pääsimme valmistamaan leipien lisäksi myös ”paikallista snickersiä”, churchkhelaa. Siinä pähkinöitä pujotetaan lankaan, ja lankaa dipataan jauhoilla sakeutettuun rypälemehuun ja annetaan kuivua. Tämä on todella makeaa ja energiapitoista, vaikka siihen ei lisätä sokeria.
Toisaalta kävimme myös viinitilalla nimeltään Goderdzishvili Cellar, jossa tuotantomäärät ovat huomattavasti pienempiä. Molemmat vierailuista olivat todella mielenkiintoisia.
Piipahdimme myös yhdessä panimossa, Lost Ridge Inn Brewery & Ranchissa. Vaikka Georgia onkin selvästi viinimaa, vaikuttaa siltä, että oluttakin aletaan valmistamaan maassa pikkuhiljaa enemmän.
Kulttuuria ja ruokaa
Ruoka on tärkeä osa Georgian kulttuuria. Pidimme todella paljon tavasta, että pöytään tuotiin lukuisia yhteisiä annoksia, jotka jaettiin seurueen kesken. Voi hyvin uskoa, että tämänlaiset illanistujaiset ovat tärkeä sosiaalinen tapahtuma.
Ruokailuhetkiin voi myös yhdistää erilaisia kulttuurikokemuksia ja loppuun vielä kuvia Tbilisin Georgian house -ravintolan tanssiesityksestä.
Onko georgialainen ruoka- ja juomakulttuuri sinulle tuttuja ja oletko kenties maistanut esimerkiksi hatšapuria?
Sinua saattaisi kiinnostaaa myös nämä:
18 Kommentit
Lähetä kommentti
Seuraa meitä sosiaalisessa mediassa
Nyt tuli oikein vesi kielelle! Georgialainen keittiö on itselleni erittäin tuttua, ja jo pelkästään siksi tekisi mieli niitä herkkuja vaikka heti. Georgialaiset osaavat kyllä valmistaa koko kirjon – suolaisista makeisiin ja juomiin. Onkin aika vähän sellaisia ruokia, joita en ole maistanut, sillä olen viettänyt monia kesiä siellä naapurissa, aivan Georgian rajojen tuntumassa.
Ruoka ei Georgiassa ole pelkkää vatsan täytettä, vaan tie sydämeen. Muistan hyvin, kuinka paritalomme pihassa georgialainen naapuri valmisti iltaisin runsaita aterioita koko porukalle.
Georgialainen ruoka todellakin on maistuvaa ja oikeastaan koko ruokakulttuuri on mieleeni. Lyhyen matkan aikana tuli jo huomattua kuinka tärkeässä osassa ruoka kyseisessä maassa on. Täällä naapurissa on muuten georgialainen ravintola, mikä on todella mukavaa!
Georgiassa ei ainakaan kyllä tarvitse nälissään olla! Ruoka on tosi monipuolista ja täyttävää, joskin itselleni epämiellyttävää korianteria on valitettavasti joka paikassa. Tykkäsin erityisesti perunoista ja tavallisesta hatsapurista.
Tuo korianterijuttu onkin ikävä. Ruoka tosiaan oli mukavan monipuolista. Hatsapurit olivat kieltämättä todella hyviä, Pitäisi itsekin kokeilla joskus valmistaa sitä, mutta en oikein ole osannut päättää, mitä juustoa siinä käyttäisi.
Onpa ihana nähdä Marikaa myös blogikuvissa. Toki ruuista otetut kuvat itsessään on niin hyviä – hyvää työtä!!!
Nyt on Marikakin päässyt viime aikoina kuviin. Useimmiten hän on kameran takana, niin harmittavan harvoin hän pääsee itse kuviin.
Hatsapurithan ovat rantautuneet Suomeenkin pakasteversioina, mutta toki ne paikan päällä ovat parempia! Vähän raskasta ruokaa, mutta pieninä määrinä nautittuna ah niin hyvää!
Minultakin pisteet sille, että Marikaakin näkyy kuvissa 🙂
Niin ovat, muutamaan kertaan niitä on tullutkin ostettua. Viime aikoina niitä tosin ei ole näkynyt. Työ asunnon vieressä on georgialainen ravintola, mutta heidän haysapuria ei ole tullut testattua vielä. Pariakin versiota löytyisi.
Kerran olen käynyt syömässä georgialaisessa ravintolassa Helsingissä ja ruoka oli kyllä erittäin maistuvaa. Hatsapurit jäivät erityisesti mieleen. Kyllä näistä kuvista vesi herahtaa kielelle! Toivottavasti joskus matkustan Georgiaan herkuttelemaan.
Georgialainen ruoka tosiaan on ihan kärkipäässä. Hatsapurit on täyttäviä ja herkullisia, mutta niin on monet muutkin. Ruoka pelkästään olisi hyvä syy matkustaa maahan!
Cillan tavoin perunat ja hatšapuri olivat suosikkeja ja niitä menikin meidän pöydän päässä aika reilusti! Kasvisruokia oli ilahduttavan paljon, mutta osassa oli turhan tuhdisti sipulia tai valkosipulia. Ruuan määrä oli kyllä ylitsepursuava georgialaisessa pöydässä, huh! 🙂
Samaa mieltä kyllä tuosta sipulista ja valkosipulista. En ole kummankaan suurin ystävä. Mutta kivasti oli silti aina valinnanvaraa, ja tosiaan tosi monipuolisesti oli erilaisia ruokia tarjolla!
Voi tää nirsoilija olis taas pulassa… tai no kyllä mä noita lihavartaita voisin syödä! Hatsapurit tiedän, mutta en sitä tiennyt mitä ne tarkalleen on. Nyt kun tiedän, niin juustoista vähemmän pitävänä taidan jättää muiden syötäväksi.
”Snickers” kuulosti kyllä mielenkiintoiselta ja sitä voisin kyllä testailla! Ihana, kun on teitä, jotka testailette paikallisia erikoisuuksia, niin voitte sitten valistaa meitä valikoivempia sieluja.
Heh, ruokaa oli kyllä niin monipuolisesti erilaisia laatuja tarjolla, joten kyllä sieltä varmasti olisi syötävää löytynyt. Mutta hatsapuri on kieltämättä varsin juustoista, joten jos juustot ei maistu, niin ehkä hatsapurista ei muodostu omaa suosikkia. Paikallisia juttuja on tosiaan hauska maistaa. Joskus osuvat kohdalleen ja joskus ei niinkään. Kivoja kokemuksia silti.
Voi, nyt tuli kyllä vesi kielelle ja tekee mieli mennä taas johonkin Helsingissä olevaan georgialaiseen ravintolaan. Onneksi sellaisia on täällä. En osaa edes sanoa, oliko ruoka parempaa taannoisella reissullani Georgiassa. Maukasta se on joka tapauksessa ja hyvä syy matkustaa Georgiaan.
Jep, on kyllä tosiaan herkullista.Tuossa ihan naapurissa on muuten sellainen georgialainen, jonka nimi on Lia. Heillä näyttää olevan paikka myös Helsingissä. Olisi hauskaa joskus testata myös se!
Georgiassa ollessani maistelin noita kaikkia, ja kävin myös viinitilalla. Hatsapuri oli hyvää, mutta siitä tuli aivan järkyttävä jano myöhemmin – pahin ikinä! 😄 Viineistä en erityisemmin pitänyt, mutta menettelivät, ja olivathan ne tosi halpoja! Kivalta näyttää teidänkin Georgian-reissu! 😊
Heh, hatsapuri kieltämättä janottaa, ei käy kiistäminen! Viinit toden totta ovat Georgiassa edullisia eikä maa muutenkaan mahdottoman hintainen ole. Tykättiin kyllä reissutamme varsin paljon ja varmaan tulee lähdettyä tutustumaan maahan toiseenkin kertaan!